На „Табановце“ се чека 45 минути, а на „Богородица“ 30 минути

Објавено на 11 јули, 2022 во 09:36

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. Поради зголемена фреквенција на возила, на граничниот премин Табановце за влез во државава времето на чекање е околу 45 минути. На граничниот премин Богородица времето за чекање за излез е околу 30 минути, соопшти Автомото сојузот.

На останатите премини, од македонска страна, како што се посочува, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.