Награда за матичните лекари со повеќе од 70 отсто вакцинирани пациенти

Објавено на 1 декември, 2021 во 09:50

Владата на вчерашната седница го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести, за стимулација на матичните лекари кои ќе постигнат 70% од вакцинација на своите пациенти, да бидат наградени со 30 денари по пациент.

-Имаше реакција од поголем број на матични лекари кои ја поддржуваат оваа мерка, сметаат дека е навистина добра, кажа денеска министерот за здравство Венко Филипче.

За претседателката на Здружението на матични лекари, Лилија Чолакова-Дервишова овој предлог е неприфатлив.

Таа посочува дека владата ги има пакачено платите во јавното здравство, за обвинителите, професорите додека пак примарното здравство го третира како посинето.

-Педијатрите немаат шанси да добијат вакво нешто и лекарите кои имат пациенти со специфични болести како хашимото, каде вакцината има контраиндикации. Многу е лош предлогот и ние не го прифаќаме. Бараме од Владата сериозно да размисли и да ги прифати брањата кои ги доставиме. Ние веќе две години како што е почната пандемијата низ комуникација со нашите пациенти ги мотивираме и даваме совети за вакцините против Ковид-19. Не доаѓа во предвид да ја срушиме довербата за 30 денари, смета Чолакова-Дервишова.

Според неделната споредбена статистика, опфатот со две дози вакцина кај вкупното население во земјава е 38,7%.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.