Неконтролирана ракета на пат кон судир со Месечината

Објавено на 26 јануари, 2022 во 15:40

Ракетата Спејсекс, која помина речиси седум години во вселената и сега е надвор од контрола, моментално е на работ да се судри со природниот сателит на Земјата, велат експертите.

Ракетата „Фалкон 9“ беше лансирана од Флорида во февруари 2015 година како дел од меѓупланетарна мисија чија цел беше да испрати метеоролошки сателит милиони милји далеку низ универзумот.

Но, откако ја заврши својата мисија и остана без гориво, ракетата продолжи да лута во вселената.

Во моментов е премногу далеку за да ја вратиме во атмосферата на Земјата, но нема доволно гориво за да се избега од гравитацијата на системот Земја-Месечина, објаснува Ерик Бергер, експерт кој работи за научната веб-страница.

Според него, ракетата имала целосно хаотична траекторија.

Се верува дека оваа ракета, која сега се смета за само четири метрички тони вселенски отпад, ќе се судри со Месечината за неколку недели.

Според Гардијан, Бил Греј, експерт кој пишува софтвер за следење на астероиди, комети и други објекти во близина на Земјата, вели дека „Фалкон 9“ најверојатно ќе удри во темната страна на Месечината, во близина на нејзиниот екватор, на 4 март.

Според него, ракетата на 5. Јануари беше многу блиску до Месечината, но „сигурен удар ќе има на 4 март. „Ова е прв ненамерен случај на универзален отпад кој ја погодил Месечината“, рече Греј.

Точното време и место на ракетниот удар на Месечината сè уште не е познато, поради „непредвидливите услови“ кои би можеле до одреден степен да влијаат на промената на нејзината орбита.

На прашањето дали судирот ќе биде видлив од Земјата, Греј рече дека најверојатно ќе остане невидлив за нас.

Иако некои експерти велат дека овој настан „не е премногу важен“, ентузијастите веруваат дека може да ни даде вредни информации.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.