Нема град без активни случаи на коронавирус, најмногу заразени во Скопје и Куманово

Објавено на 4 октомври, 2021 во 09:40

Според информациите на министерството за здравство во моментов во земјава бројот на активни случаи изнесува 12.149.

Во моментов најголемиот број на активни слицаи има во Скопје , дека најмалку во Дојран.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 83810, Активни 5563

Куманово 11500, Активни 1018

Тетово 10829, Активни 910

Прилеп 9083, Активни 313

Гостивар 7958, Активни 454

Битола 7112, Активни 265

Велес 6266, Активни 352

Охрид 5982, Активни 585

Кавадарци 5948, Активни 231

Струмица 5745, Активни 274

Штип 5753, Активни 232

Кичево 3984, Активни 409

Струга 3793, Активни 382

Кочани 3278, Активни 165

Гевгелија 2421, Активни 88

Неготино 2319, Активни 37

Свети Николе 1902, Активни 110

Ресен 1538, Активни 82

Радовиш 1525, Активни 89

Дебар 1449, Активни 107

Крива Паланка 1441, Активни 95

Берово 1209, Активни 21

Делчево 1124, Активни 69

Виница 1035, Активни 51

Пробиштип 916, Активни 34

Валандово 819, Активни 24

Кратово 577, Активни 61

Богданци 551, Активни 17

Крушево 529, Активни 22

Македонски Брод 472, Активни 29

Демир Хисар 445, Активни 30

Демир Капија 411, Активни 5

Пехчево 313, Активни 3

Македонска Каменица 301, Активни 21

Дојран 140, Активни 1

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.