Нови детали за инцидентот на ГП Бездан каде беше детектирана радијација, 9 полицајци во болница

Објавено на 7 март, 2023 во 12:23

По инцидентот на излез од Србија кон Хрватска, кај ГП Бездан, каде во саботата на 4 март во 20 часот и 30 минути во автомобил управуван од хрватскиот државјанин Л.М. (49), во багажникот на автомобилот била пронајдена радиоактивна глава од громобран. Како што неофицијално дознава „Блиц“, девет полицајци и цариници завршиле во Општата болница „Д-р Радивој Симоновиќ“ во Сомбор.

Поради изложеност на зрачење, по препорака на стручните лица од Институтот за нуклеарни науки „Винца“ биле испратени на лекарски преглед, без разлика што субјективно не покажувале знаци на таканаречен акутен зрачен синдром.

Тоа го потврдија и дијагностичките методи со кои располага болницата во Сомбор, но поради недостиг на соодветна опрема во таа здравствена установа не можеше да се утврди дали и колку се озрачени, па овие девет вработени во министерството за внатрешни работи и царина на Србија биле испратени на преглед во Институтот за медицина на трудот во Белград.

Да потсетиме, за овој инцидент се уапсени Л.М.(49), Д.Т. (36), и А.Т. (40) државјани на Хрватска, поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело внесување опасни материи во Србија и недозволено преработување, одлагање и складирање на опасни материи, велат за „Блиц“ од српското МВР.

Од Институтот за нуклеарни науки „Винча“ за „Блиц“ велат дека припадниците на МВР на Србија регистрирале зголемена радиоактивност, односно присуство на објект во чија близина е измерена висока доза на радијација.

„На 05.03.2023 год. година, инспекторот на Управата за радијациона и нуклеарна безбедност и безбедност наредува да се преземе и безбедно да се транспортира и складира радиоактивниот предмет, што го направиле стручните лица на Институтот Винча“, се наведува во одговорот.

Како што дознава „Блиц“, уапсените вчера биле сослушани во Основниот суд во Сомбор, каде судијата им одредил притвор до 30 дена поради можност за бегство.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.