Нови мерки во Хрватска: Посебни поволности за лицата кои имаат сертификати за ковид

Објавено на 1 јули, 2021 во 11:37

Во Хрватска, на полноќ стапија на сила нови епидемиолошки мерки, кои вклучуваат поголем „слобода“ за лица со сертификати за ковид.

Исто така, од денес, нема забрана за бројот на луѓе собрани за настани на кои учествуваат лица кои имаат дигитални сертификати на ЕУ.

Лицата кои биле вакцинирани, кои поминале ковид-19 или биле негативно тестирани, можат да учествуваат во настани без или со намалена усогласеност со посебните епидемиолошки мерки.Организаторите на ваквите настани ќе имаат пристап до мобилна апликација преку која ќе можат да читаат QR кодови од дигитални сертификати на ЕУ. Сепак, за вакви настани ќе биде потребна согласност од локалниот штаб за цивилна заштита.

За настани каде нема да се контролира дали лицата имаат сертификат, има ограничување од 100 лица, како и ограничување на времетраењето на настанот до 24 часа.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.