Објавена програмата за „Струмички карневал 2023“ (фото)

Објавено на 1 февруари, 2023 во 14:49
Фото: Дрнка.мк

Организациониот одбор на струмичкиот карневал, којштогодинава ќе започне на 22 февруари и ќе трае до 1 март, ја објави целосната програма на настани. Карневалските денови почнуваат на 22 февруари кога клучот на градот од страна на градоначалникот ќе биде доделен на карневалистите по што ќе има изложба на маски на СОУ „Никола Карев“. Следниот ден музичкото училиште ќе има концерт под маски а ќе бидат објавени и наградените литературни  творби на тема струмички карневал.

Како што пишува веб порталот Дрнка.мк, во петок на 24 февруари ќе се избира принц и принцеза за големото карневалско дефиле кое ќе биде во сабота на 25 ти февруари од булеварот Маршал Тито до плоштадот Гоце Делчев.

Дефилето ќе започне во 18 часот и 30 минути а следниот ден на Прочка во недела ќе биде детскиот карневал.

Повеќе на Дрнка.мк.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.