Основни училишта, потврдени првите случаи на Ковид-19

Објавено на 3 септември, 2021 во 09:39

На самиот старт на новата учебна година која започна со физичка настава, веќе се регистрирани и првите позитивни случаи на ковид-19 во Скопје.

Ученичка во петто одделение од основното училиште „Ѓорѓија Пулевски“ во Аеродром добила позитивен тест на ковид-19, водено позитивен тест добил и ученик од 9-те одделение во основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ во Кисела Вода, а за уште еден ученик од истото одделение се чекаат резултати од тестирањето.

Според епидемиолошката анкета, целото одделение ќе оди во изолација во наредните 14 дена.

Од МЗ за Фокус вчера изјавиле дека пријавени се неколку сомнителни случаи за кои во тек се епидемиолошки анкети и проценка колку деца и наставници ќе одат во изолација. Подетални информации за тоа колку позитивни деца има во училиштата најавуваат за денес.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.