„Отворен Балкан“ се шири и на културните институции

Објавено на 9 септември, 2022 во 09:32

Вршителот на должноста директор на Народниот театар во Белград, Светислав Гончиќ, предложи да се одржи „Отворен Балкан фестивал“ на кој ќе бидат вклучени културни институции од највисоко значење во Србија, Северна Македонија и Албанија, пренесе Танјуг.

Според Гончиќ, ваквиот предлог наиде на „многу добар одзив“ на неодамнешниот состанок на иницијативата „Отворен Балкан“ во Охрид во разговор со министрите и директорите на националните театри на Северна Македонија и Албанија, како и на Манифестација „Охридско лето“.

„Сметаме дека оваа иницијатива е најдобриот начин да се заокружи сликата на туристичка и културна размена која ги надминува формалните граници. Културата е многу поширока“, нагласи Гончиќ.

Според него, партнерите од Северна Македонија и Албанија биле поканети на консултативна средба на која би ги поставиле „основните параметри за одржување на ваква размена, која би претпоставила и натпреварувачки дел, но и размена на уметници од областа на операта. балет и драма“, како и конкурсот за иницијација за драмски текст.

Гончиќ рече дека „иницијативата била добро прифатена“ и затоа што „Отворен Балканс фестивал“ може да се одржи во Белград, Скопје и Тирана, со домаќинство на други од регионот.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.