Петровска: 21 година непребол и незаборав

Објавено на 8 август, 2022 во 16:35

„21 година непребол и незаборав за Сашо Китаноски, Нане Наумоски, Бранко Секулоски, Марко Деспотоски, Ердован Шабаноски, Љубе Грујоски, Дарко Вељаноски, Веби Рушитоски, Горан Миноски и Пеце Секулоски, десеттемината припадници на резервниот состав на Армијата кои од заседа беа нападнати кај Карпалак во оружениот конфликт во 2001 година, пишува министерката за одбрана,“ Славјанка Петровска.

„Секогаш кога гледаме кон иднината, не смееме да заборавиме на жртвите направени во минатото, за уште повеќе да го цениме она што го имаме денес. Бидејќи нема мир и слобода без заемна почит и без сеќавање.

Во чест на загинатите Сашо, Нане, Бранко, Марко, Ердован, Љубе, Дарко, Веби, Горан и Пеце, кои дадоа се’, го дадоа својот живот и заминаа во вечноста како херои, а нас не’ обврзаа да ги почитуваме нивните идеали и верувања. Слава им!“, додава таа.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.