Пристигнуваат 38.400 вакцини на „АстраЗенека“

Објавено на 14 мај, 2021 во 09:40

Денеска според најавите на министерството за здравство треба да пристигнат нови количини на вакцините „АстраЗенека“  против ковид -19.

-На 14 месецов ќе стигне втората пратка вакцини што ги обезбедивме преку КОВАКС механизмот. Ќе ни бидат испорачани 38.400 вакцини од производителот „Астразенека”, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил .

Вакцини, посочува министерот, ќе продолжат да пристигнуваат во следниот период.

„Апелирам сите граѓани да се пријават за вакцинција на www.vakcinacija.mk“, напиша Филипче.

Досега вкупно се аплицирани 175.348 дози вакцини, а ревакцинирани се 25.648 граѓани

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.