Се скратува полицискиот час во Грција, од 1 јули целосно се укинува

Објавено на 10 јуни, 2021 во 10:10

Од сабота полицискиот час во Грција ќе биде пократок и ќе започнува во 01.30 часот, наместо 00.30 како што беше досега. На угостителските објекти ќе им биде дозволено да пуштаат музика, соопшти попладнево заменик министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас, јави дописничката на МИА од Атина.

По позитивната препорака од комисијата на епидемиолози во Министерството за здравство, Хардаљас информираше за одлуките на Владата за дополнително олабавување на мерките.

Од сабота 12 јуни, дозволена е музика во угостителските објекти, кои и понатаму ќе работат само во надворешните делови и само за посетители кои седат на маса, а на настаните на отворено се зголемува капацитетот од 50 на 75 отсто.

Хардаљас истакна дека од 1 јули полицискиот час целосно ќе биде укинат, доколку епидемиолошката слика го дозволи тоа, а исто така од 1 јули, на прославите дозволени се најмногу 300 гости, наместо 100 како што е сега.

Мерките кои важат во Грција се однесуваат како на грчките државјани, така и на туристите.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.