Шекеринска-Тонин: Програмата „Берово” почнува со обука на 40 македонски пожарникари во Словенија

Објавено на 4 ноември, 2021 во 15:21

Министерката Радмила Шекеринска денеска во рамки на состанокот на СЕДМ имаше билатерална средба со словенечкиот колега, Матеј Тонин.

На средбата е договорено таканаречената програма “Берово”, која ја покрена министерката и која е именувана според подрачјето кое беше најмногу погодено од пожарите, да почне со обука на 40 пожарникари во Словенија, на кои ќе им биде обезбедена и пожарникарска опрема. Обуката, би се одвивала во фази и ќе продолжи и во наредните години.

Заблагодарувајќи се на прифатените идеи за соработка во кризниот менаџмент, министерката ја истакна важноста на регионалната соработка. “Вашето учество на денешниот состанок освен што е важно за регионот, има и европска компонента бидејќи Словенија е земја претседавач со Советот на ЕУ. Заедничките проекти што ги работиме, како што е програмата “Берово” се многу позначајни бидејќи се практична демонстрација на соработката а не само потпишување документи”, рече Шекеринска.

Министерот Тонин посочи дека стратешката соработка ќе значи и експертска поддршка за која македонската страна треба да ги истакне потребите. “Ја имате нашата целосна поддршка и сега и во иднина како за зајакнување на кризниот менаџмент така и за европските аспирации. Можете секогаш да сметате на нашата поддршка”, подвлече Тонин.

На средбата стана збор за договорот за стратешка соработка кој е пред финализирање, учеството на Северна Македонија во словенечкиот контингент ва засиленото НАТО присуство во Латвија, и за други прашања од одбранбената соработка на двете земји.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.