Сончево со мала до умерена облачност

Објавено на 18 септември, 2023 во 09:09

Во Македонија денеска ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност. Во попладневните часови, како што најави УХМР, ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд, претежно во планинските региони. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец.

Минималната температура ќе биде во интервал од десет до 17 степени, а максималната ќе достигне 31 степен.

Во следните денови времето ќе биде повремено нестабилно, но и понатаму со сончеви периоди и топло.

Во вторник претежно во северните делови и во среда од пладневните часови ќе има појава на краткотраен пороен дожд проследен со грмежи и краткотрајно засилен ветер понекаде со поинтензивни процеси. Утринската температура во поголемиот дел од населените места нема многу да се менува.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.