Трагедија во Македонија: Почина девојче додека примало инфузија

Објавено на 23 март, 2023 во 13:33

Трагедија ја потресе Битола откако шестогидшно девојче од битолско село Кравари, вчера попладне, починало на Деско одделение во Битолската клничка болница.

Веб порталот Апла.мк пишува дека според блиски на семејството на починатото девојче, тоа со симптоми на настинка, покачена температура и дијареа било однесено од родителите на Педијатрија, и, како што кажуваат, во текот на примањето на инфузија починало. Роднините на семејството се сомневаат дека детето не било соодветно третирано.

Директорот на Битолската клиничка болница, Александар Обедниковски за „Независен“ потврди дека има починато дете и врз телото на девојчето се врши обдукција, со цел да се утврдат причините за смртта.

-Вчера околу 10 часот девојчето е примено на Одделението за педијатрија, третирано е со терапија и нешто по 14 часот му се влоши состојбата по што почина. Како болница побаравме обдукција која е во тек, а резултатите од неа ќе бидат дадени на  Обвинителството, по што ќе се знаат причините поради кои настапила смртта, изјави за „Независен“ д-р Обедниковски.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.