Уште една европска земја ги укинува повеќето мерки за сузбивање на Ковид-19

Објавено на 17 февруари, 2022 во 10:13

Швајцарија во средата објави дека ги укинува речиси сите мерки за сузбивање на Ковид-19, а до крајот на март ќе ги задржи само маските во јавниот превоз и во здравствените установи, како и изолација на пациентите.

Од четврток повторно е возможен влез во продавници, ресторани, културни манифестации, институции отворени за јавноста и собири без маска и потврда за КОВИД-19, се вели во соопштението на Федералниот совет (Владата).

Се укинува и задолжителното носење маска, освен во јавниот превоз и во здравствените установи и препораките за работа од дома.

Се укинуваат и задолжителното презентирање сертификати на поголеми собири, ограничувањата за приватни собири и ограничувањата на капацитетот во продавниците на мало и жичарниците.

Според федералните власти, епидемиолошката состојба во Швајцарија продолжува да се развива во позитивна насока и „поради зголемениот имунитет на населението веројатно нема да го преоптовари здравствениот систем и покрај понатамошните значителни циркулации на вирусот“.

„Сојузниот совет затоа смета дека се исполнети условите за брзо нормализирање на општествениот и економскиот живот“, истакнуваат тамошните здравствени власти.

Алпската земја со 8,6 милиони жители пријавила скоро 12.530 смртни случаи од Ковид-19 од почетокот на пандемијата, што е повеќе од 144 смртни случаи на 100.000 жители. Речиси 69 отсто од населението е целосно вакцинирано.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.