Вакцинацијата се одвива непречено, вчера се вакцинирале 14.976 граѓани

Објавено на 12 мај, 2021 во 11:27

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, информира утрово министерот за здравство, Венко Филипче.

-Вкупно се аплицирани 160.425 дози вакцини. Во моментов ревакцинирани се 24.851 граѓани. Вчера вкупно се вакцинирале 14.976 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 13.976 граѓани. Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 318.793 граѓани. Пријави се на vakcinacija.mk бидејќи тоа е најлесниот и најбрз пат до термин за вакцинација, соопшти Филипче.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.