Вкупно се аплицирани 920.442 дози вакцини

Објавено на 4 август, 2021 во 09:59

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. Вкупно се аплицирани 920.442 дози вакцини, а ревакцинирани се 401.336 граѓани. Вчера вкупно се вакцинирале 12.939 граѓани, соопштија од Министерство за здравство.

Прва доза вакцина вчера примиле 3.909 граѓани.

Што се однесува до оние кои ја примиле првата доза вакцина, 64% се над 70 години, 62% над 65 година, 57% над 60 години и 45% од населението над 50 години.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.