Во изминатото деноноќие произведени се 16.307 MWh електрична енергија

Објавено на 16 март, 2023 во 10:07

АД ЕСМ на 15.03.2023 година произведe 16.307 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти.

Во Термоелектраните произведени се 10.236 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 6.071 MWh.

* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 15.03.2023 година.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.