Во светот дадени 2,96 милијарди вакцини против корона

Објавено на 29 јуни, 2021 во 10:47

Досега се дадени повеќе од 2,96 милијарди дози вакцини против коронавирус ширум светот, според Ourworldindata.org.

Кина е земја со најмногу вакцинирани – повеќе од 1,19 милијарди дози, следена од САД со 323,33 милиони дози, пренесува „Анадолија“.

Дадени се 318,3 милиони дози во Индија, 96,8 милиони во Бразил, 76,77 милиони во Велика Британија, 72,15 милиони во Германија, 52,26 милиони во Франција и 49,89 милиони во Италија.

Земја со најмногу вакцинирани според бројот на населението се Обединетите Арапски Емирати.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.