Вториот блок на РЕК Битола повторно вклучен во електроенергетскиот систем

Објавено на 15 ноември, 2021 во 10:53

Од АД ЕСМ информираат дека  Блок 2 на РЕК Битола од синоќа во 2:45 часот е синхронизиран со електроенергетскиот систем на Република Северна Македонија.

-Производството на електрична енергија од комбинатот продолжува непречено и од Блок 1, соопшти АД ЕСМ.На депонијата за јаглен во РЕК Битола во моментов има доволно јаглен за континуирано производство на електрична енергија за потребите на домаќинствата, а количините се надополнуваат и се зголемуваат во континуитет, соопштија АД ЕСМ.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.