Вучиќ: Србија е една од водечките земји во светот според бројот на вакцинирани

Објавено на 2 јуни, 2021 во 10:01

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на својот Инстаграм профил објави ново видео за успехот на Србија во борбата против коронавирусот и масовната вакцинација.

Во видеото се наведува дека Србија реагирала лесно и одлучно на најголемата зло на 21-от век и дека државата уште од почетокот разбрала дека вакцинацијата не е геополитика, туку спас.

– Затоа Србија е една од водечките земји во светот според бројот на вакцинирани и прва во Југоисточна Европа што произведува вакцини – се наведува во видеото.

Исто така, се наведува дека Србија во тие времиња не ги заборавила своите соседи и дека донирала вакцини во земјите од регионот, како и дека им овозможува вакцинирање на странски државјани.

– И успеавме да станеме број еден, затоа што се боревме заедно за секој живот и за секоја работа. Ние ќе продолжиме да се бориме и ќе победиме сè – пораката е во видеото што претседателот на Србија го објави вечерва на својот Инстаграм профил.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.