Во Брисел го усогласуваат договорот со Турција

Објавено на 18 март, 2016 во 08:49

Денеска наутро претседателите на Советот на Европа и Европската комисија Доналд Туск и Жан-Клод Јункер планираат да ги претстават позицијата на ЕУ пред премиерот на Турција, Ахмет Давутоглу. “Во текот на овие преговори ќе стане јасно што одговара за страните а што не. Со еден збор дискусијата продолжува”, објасни дипломатски извор, цитиран од агенциите.

Како што пренесе Локално, Дипломатот истакна дека по средбата со Давутоглу може да се стави нова седница на лидерите на 28-те земји од ЕУ, кои не успеаја да изработат заеднички документ во четвртокот. “Но следната потоа седница средба со Ахмет Давутоглу треба да се состои главно за потпишување на договорите”, додава изворот.

Потсетува дека премиерот на Луксембург Ксавиер Бетел соопшти дека лидерите на 28-те земји од ЕУ усогласиле заеднички став за миграциската криза, која ќе се разговара со турскиот премиер денеска . Самитот е во Брисел и таму се обидуваат да се договорат условите на миграциската договор со Турција. Откажана беше и пресконференцијата која се очекуваше. Во исто време европски извор изјави дека станува збор за принцип мислење на лидерите на 28-та. Текст на договор со Турција за миграциската криза не е договорен, има само начелна согласност, вели тој. Голем број прашања во нацрт остануваат неприфатливи за земјите од ЕУ, додава изворот.

Виктор Орбан, најверојатно е меѓу политичарите со сериозни претензии кон Турција. Позицијата ќе биде разгледана со турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска. “Ако за време на преговорите се појават несогласувања по документот, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск може да свика нова средба на 28-те земји”, изјави европски извор. На 7 март Анкара постави пред ЕУ нови барања во замена за намалување на миграциските текови кон Европа. Меѓу нив се обезбедување на уште 3 милијарди евра за бегалците, како и забрзување на преговарачкиот процес за пристапување на земјата кон ЕУ и укинување на визите уште ова лето. Од своја страна, белгискиот премиер обелодени дека идните договори на ЕУ со Турција за миграцијата, меѓу кои либерализацијата на визниот режим за турските граѓани, треба да се придружени со услови.

Според Шарл Мишел договореното со Турција треба да е придружено со постојан мониторинг и механизам за итно ништење, ако страните не ги исполнат обврските. Либерализација на визниот режим на ЕУ со Турција нема да има, без спроведување од страна на Анкара на сите 72 барања од Брисел, најави и францускиот претседател Франсоа Оланд во првиот ден од самитот на ЕУ во Брисел за решавање на миграциската криза. “Што се однесува до обезбедувањето на Турција на 3 милијарди евра помош за помагање на бегалците, ЕУ има намера да го забрза обезбедувањето “, посочи Оланд.

На 7 март Анкара постави пред ЕУ нови барања во замена за намалување на миграциските текови кон Европа. Во почетокот на март Турција постави нови барања пред ЕУ. Меѓу нив се обезбедување на уште 3 милијарди евра за бегалците, како и забрзување на преговарачкиот процес за пристапување на земјата кон ЕУ и укинување на визите уште ова лето.

Извор: АФП,БГН, ТАСС

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.