Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

forum fin

Министри, претставници на комори и организации од Северна Македонија, Бугарија, Романија, Србија и домаќинот Грција, ќе учествуваат и ќе дискутираат на Првиот Балкански Форум за инфраструктура и развојни мрежи, како и за промоција на претприемништвото и иновацијата, што во петок и сабота на 5 и 6 април ќе се одржи во Солун, во организација на грчкото Министерство за Македонија и Тракија, јави дописничката на МИА од Атина.

Според драфт агендата, од министерството – домаќин, предвидено е од Северна Македонија да учествуваат министерот за транспортот и врски, Горан Сугарески и министерот за економија, Крешник Бектеши, претседател на Комората на овластени архитекти и инженери, Миле Димитровски и претседавачот на Собранието на Стопанската комора на Македонија, Антони Пешев.

На почетокот на форумот ќе се обрати заменик министерката за Македонија и Тракија, Елефтерија Хаѕигеоргиу, а вицепремиерот на грчката Влада, Јанис Драгасакис ќе говори на тема „Балканската соработка и ко-развој, можности и перспективи“

За иницијативите за промоција на соработката меѓу балканските земји во претприемништвото и иновацијата обраќање ќе има министерот Бектеши, заедно со неговите колеги од Грција, Романија и Србија.

На тема „Постоечкото ниво на бизнис, транспортните, индустриските, технолошките и енергетските инфраструктури и мрежи на балканско ниво“, а ќе говорат претседатели и претставници на техничките комори од Северна Македонија, Србија, Бугарија и домаќинот Грција.

Министрите за транспортот и инфраструктурата од овие земји ќе говорат за соработката на Балканот во областите што се во нивна надлежност, додека пак ќе има и дел посветен на „Неопходните бизнис и технолошки мрежи и соработки на Балканот за мобилизирање и искористување на деловниот и технолошкиот потенцијал“.

Заменик министерката за Македонија и Грција што е во рамки на Министерството за внатрешни работи на Грција, на прес конференцијата посветена на претстојниот форум рече дека „на Балканот му треба пред сѐ стабилност, економска поддршка, безбедност и просперитет“. Елефтериа Хаѕигеоргиу вели дека целта на форумот е да се промовира соработката и заедничкиот развој на регионот а предмет на разговор ќе биде приближување на економските позиции на Балканот преку модернизација и развој на бизнис, транспортни, технолошки и енергетски инфраструктури и мрежи.

Првиот Балкански форум ќе се одржи во просториите на Меѓународниот саем во Солун.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Општина Велес ја известува јавноста дека, започнувајќи од понеделник, 24 февруари 2020 година, Друштвото за производство, промет и услуги „Стентон Градба” ДОО с. Долно Оризари – Битола, врз основа на склучен Договор со Јавно претпријатие за државни патишта, ќе започне со изведба на градежни активности на местото викано „Цуцка”, во близина на манастирите Св. Ана и Св Димитрија.

За време на градежните работи за санација на свлечиштето (одронот) на регионалниот пат Велес – Градско (транзитен дел низ Велес), сообраќајот ќе биде времено изменет.

Општина Велес апелира до учесниците во сообраќајот, како и до сите жители кои гравитираат кон овој дел од градот, за внимателно управување со моторните возила и движење на пешаците и почитување на поставената вертикална сигнализација (сообраќајни знаци и дополнителни информативни табли).

Со почит,

Општина Велес

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново