Декласифицирано: И “Гугл” учествувал во обидот за преврат против Башар ал Асад

Објавено на 21 март, 2016 во 09:02

Во 2012 година “Гугл” се обидел да им помогне на бунтовниците против Башар Асад, станува јасно од пораките на Стејт департментот.

Преписката меѓу екипата на тогашниот државен секретар Хилари Клинтон и еден од извршните директори на компанијата го откриваат во детали планот “Гугл” да се вклучи во политиката во регионот, пишува “Вашингтон екзаминер”.“Внимавај на работите од блиску, но мојот тим планира да пушти инструментот … преку кој јавно ќе се проследи и зацртаат сосотојбите во Сирија и од кои делови од владата доаѓа тоа “, пишува во е-мејл Џаред Коен, шеф на тогашниот оддел на компанијата” идеи на Гугл “, испратен во јули 2012 година до неколку високи функционери на Клинтон.

“Нашата логика зад ова е дека додека многу луѓе ги следат злосторствата никој не претставува визуелно мапирање на предавствата, кои според нас се важни за промовирање на повеќе луѓе да избегаат, со што ќе се даде доверба на опозицијата “, вели Коен, додавајќи дека планот на” Гугл “е тајно да даде развојни средство на медиуми во Блискиот Исток. ” со оглед на тоа колку е тешко е да се добијат информации од Сирија во моментов, ние соработува со “Ал Џезира” која ќе ја преземе сопственоста на инструментот, кој сме го создале, ќе ги следат податоците,кои ќе ги проверува и ќе ги пренесува назад во Сирија “, вели тој. во маил на Коен кој е адресиран до заменик-државниот секретар Бил Брнс, Алек Рос (советник на Клинтон ) и заменик-шефот на кабинетот на државниот секретар Џејк Саливан.

Саливан и обратил внимание на Клинтон на предлогот на Коен, опишувајќи го како “многу добра идеја”. Коен работел како обичен службеник во Стејт департментот до 2010 година, кога бил најмен да ги раководи “Идеите на Гугл”, но бил поврзан со користењето на социјалните медиуми за поттикнување социјални востанија дури и пред да го напушти американското Министерство за надворешни работи.необични интервенции на “Гугл” во надворешната политика покажува тешкотиите на Вашингтон за мешање во внатрешните работи на странски држави.

Додека Коен ги цени напорите на компанијата како корисни за американските интереси, желбата за соборување на Асад помогна за подемот на Исламската држава, која го пополни вакуумот, и се појави поради губењето на контрола од страна на Асад во Сирија, коментира “Вашингтон екзаминер”.

Извор: Локално.мк

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.