Кина планира да испрати луѓе на Марс и таму да изгради вселенска база

Објавено на 30 јуни, 2021 во 11:21

Исклучително амбициозните планови на Кина за освојување на вселената оваа година почнаа да се претвораат во реалност.

Нивниот ровер стигна до Марс каде започна да снима и истражува, а како изгледа може да се види на видеото објавено минатата недела на кое се гледа неговото слетување на Црвената планета, како се движи околу неа, па дури и снима звуци од Марс.

Покрај испраќањето на ровер на Марс, Кина развива и своја вселенска станица, чии делови се веќе испратени во орбитата, а во моментов тројца астронаути престојуваат во својот прв модул.

По завршувањето на станицата, Кинезите ќе имаат место каде, како и на ISS, астронаутите ќе можат да престојуваат и да спроведуваат разни истражувања.

Но, роверот и станицата се само дел од големиот план за освојување на вселената што вклучува испраќање на човечки екипаж на Марс.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.