Кинеско откритие на Марс: Водата на површината на планетата постои многу подолго отколку што се мислеше

Објавено на 18 мај, 2022 во 12:31

Хидрираните минерали откриени од кинески роботски ровер на Марс во огромна долина за која се верува дека е место на древен океан сугерираат дека водата била присутна на површината на планетата подолго отколку што се мислело, објавија кинеските научници.

Според анализата на податоците испратени од Rover Zurong, знаци на вода се откриени во примероци од минерали од пред само 700 милиони години, велат научниците во трудот објавен во средата во списанието Science Advances.

Се верува дека на Марс имало вода до пред околу 3 милијарди години, кога завршила втората геолошка ера на планетата, позната како Хесперска епоха. Во тековниот период на Амазон нема површинска вода.

Почвата, која содржеше минерали земени од Цуронг, имаше тврда кора што можеше да се формира од зголемувањето на подземните води или топењето на мразот што во меѓувреме испарил, пишуваат кинеските научници.

Кинески ровер ја истражува огромната рамнина на Utopia Planitia од нејзиното слетување на планетата во мај минатата година.

Цуронг пешачеше околу 2 километри од местото на слетување собирајќи податоци за теренот.

Во последниве години, податоците од орбиталната сонда управувана од Европската вселенска агенција откри вода под мразот на јужната хемисфера.

Речиси целата вода на Марс е „заробена“ во неговите поларни ледени капи, со многу малку траги од вода во тенката атмосфера на планетата.

Лоцирањето на подземните води е клучно за одредување на потенцијалот за живот на планетата, како и обезбедување траен ресурс за секое човечко истражување.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.