Најчестите грешки што ги прават родителите кога нивното дете е вознемирено

Објавено на 25 април, 2023 во 15:53

Децата и тинејџерите од време на време доживуваат одреден гнев, бес или фрустрација и тоа е сосема разбирливо, но како тогаш реагираат родителите и каде најчесто грешат?

Како што објаснуваат психолозите за порталот „Empowering Parents“, родителите во овие случаи често прават грешки кои негативно влијаат на веќе вознемиреното дете.

Справувањето со детската лутина и бес е една од најтешките работи со кои се соочува речиси секој родител. Не само што е тешко да се реагира со ладна глава, туку е и исцрпувачко и лесно може да не обесхрабри да мислиме дека не сме доволно добри родители.

Токму затоа е важно да внимавате да ги избегнете следните работи. Ова го подразбира следново:

– емоционални и бурни реакции

– наметнување чувство на вина кај детето

– закани

– викање или физичко казнување

Исто така, психолозите советуваат родителите да чекаат детето да се смири и дури потоа да се обидат да разговараат со него за да го разберат и да се обидат да разберат што го вознемирило толку.

Како што објаснуваат, повеќето родители токму тука грешат бидејќи го игнорираат проблемот мислејќи дека е привремен, а всушност може да доведе до многу посериозни последици доколку не се реши навреме.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.