Најпродаваните автомобили во Европа: Голфот не е ни во првите десет

Објавено на 31 мај, 2022 во 11:38

Според податоците објавени од Jato Dynamics, во април на 27 европски пазари се продадени 821.000 автомобили, што е за 20 отсто помалку во однос на истиот месец лани.

Најпродаван модел во април 2022 година е Пежо 208 со 15.615 примероци, 15 отсто помалку од април 2021 година. На второ место е Volkswagen T-Roc (13.998), а на трето место е Дачиа Сандеро (12.913 примероци). Погледнете ја листата на топ 10 најбарани нови модели во април:

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.