Продажбите на нови автомобили во ЕУ запишаа историско дно

Објавено на 17 февруари, 2022 во 11:21

Продажбата на нови автомобили во Европската унија во првиот месец од 2022 година падна за уште 6 отсто и со тоа запиша историско дно, според податоците на Европската асоцијација на производители на автомобили.

Само 682.596 нови автомобили беа продадени во јануари, што е невидено ниско од 1990 година, кога ACEA ги сумираше податоците. Претходниот најмал резултат беше забележан во јануари минатата година – 726.491 автомобил.

Главната причина останува недостигот на полупроводници, што го попречува производството.

Во јануари 2020 година, пред пандемијата, беа пријавени 954.622 продажби.

Најголем пад во однос на јануари минатата година е забележан во Грција (-28,9%), Италија (-19,7%) и Франција (-18,6%).

Сепак, импресивен раст е забележан во Словачка (72,6%), Романија (55,5%) и Кипар (32%).

Новата година започнува со пад на продажбата кај повеќето групи производители на автомобили. Пораснале само Hyundai / Kia (28,7%), Toyota Group (9,7%), Mazda (17%), Mitsubishi (1,9%) и Honda (10,7%).

Водечките Volkswagen Group, Stellantis и Renault паднаа за 7%, 15,1% и 3,5%, соодветно.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.