Топ 5 најубави плажи во светот за одмор од бајките

Објавено на 12 мај, 2022 во 12:36

Ова се дестинациите на кои гледаме на екраните и сонуваме да уживаме. Доволно е само еден поглед за да се разбере каков рај на Земјата е тоа.

1.Anse Source d’Argent, Сејшели. Таа е една од најфотографираните плажи во светот и има прекрасен бел песок и магично опкружување. Anse Source d’Argent се наоѓа на Ла Диг, еден од 115-те острови на рајскиот архипелаг во Индискиот Океан.

Плажата сјае на позадината на огромните гранитни камења, истрошени од временските и временските услови. Гребенот на море обезбедува заштита од океанските бранови, што ја прави тиркизната вода совршена за пливање. Таму можете да видите многу прекрасни птици и џиновски желки.

2. Polihale, Havaji, САД. Полихале е најубавата плажа на хавајскиот архипелаг. Овој навидум пуст дел од 11 километри на западниот крај на Кауаи, еден од најживописните острови во светот, е на неколку милји од најблискиот град и носи вибрации на магија и мистицизам, кој сè уште е жив на Хаваите и денес. До плажата може да се стигне само по лошо обележан, земјен пат направен од шеќерна трска, поради што се претпочита возило со погон на четири тркала.

3.Camps bay, Cape Town,Јужна Африка. Со прекрасен бел песок зад прекрасна позадина, или планински венец, водата во заливот Кампс е прилично студена поради силниот во Атлантскиот Океан. Но, плажата е јавна и има многу капачи и привлекува романтични парови во потрага по прекрасно зајдисонце.

4.Заливот Маја, Кох Фи Фи, Тајланд.

Заливот Маја е прекрасен, заштитен залив на тајландскиот остров Кох Фи Фи. Со прстен од бел песок опкружен со мангрови и високи варовнички ѕидови покриени со дебели лисја, лесно е да се види зошто режисерот Дени Бојл ја избра оваа плажа за култниот филм „The Beach“, во кој глуми Леонард ди Каприо. Главната плажа во заливот е околу 200 m и има свилен мек бел песок, со подводни шарени корали и егзотични риби во исклучително чиста вода.

5.Лонг плажа, островот Ванкувер, Канада.

Најдолгата песочна плажа на канадскиот остров Ванкувер открива неверојатна убавина и импресивна разновидност на подводниот свет. Тој е дел од националниот парк Пацифик Рим помеѓу Тофино и Уклулет, а неговите 16 километри песок се наоѓаат околу бујните шуми. Дваесет илјади сиви китови мигрираат долж овој брег секоја пролет и лето.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.