НАСА ќе соопшти ново откритие на Марс

Објавено на 26 септември, 2015 во 13:22

НАСА соопшти дека подготвува да претстави „големо научно откритие“ на Марс. Тоа ќе се случи Откритието ќе биде претставено во понеделник, на 28.09 во 11,30 часот по локално време во Вашингтон.

Прес-конференцијата е со наслов  „Решена мистерија на Марс“. Ќе можат да се поставуваат и прашања преку хаштагот #AskNASA.

Објавена е и листа на учесници на конференцијата. Според имињата на научниците, се очекува дека НАСА би можела да соопшти дека пронашла вода на Марс. Тоа би ги поткрепило претпоставките дека има можност и за живот на оваа планета.

 

 

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.