Автомобилот на Apple ќе пристигне во 2026 година по цена помала од 100.000 долари

Објавено на 9 декември, 2022 во 11:24

Се појавија некои нови информации за долгоочекуваниот автомобил на Apple.

Возилото, наводно, има проектирана цена од помалку од 100.000 долари, изјавија неименувани извори за Bloomberg. Сепак, моделот нема да се појави пред 2026 година, што е една година подоцна од претходниот план на компанијата.

Извештајот нуди и некои наводни детали за технологијата за автомобили на Apple. Треба да има напреден систем за помош на возачот кој ќе може да го управува возилото на автопат.

Лидар и радарски сензори ќе го надгледуваат патот, а процесорот со кодно име „Денали“ ќе ги контролира различните системи.

За време на возење без системот, возачот би го управувал возилото со конвенционален волан и педали.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.