Дали е здраво да се спие во целосен мрак?

Објавено на 9 септември, 2022 во 10:48

Пред појавата на модерната технологија, на располагање имавме само два основни извори на светлина – Сонцето и Месечината. Сонцето ни помогна да гледаме во текот на денот, а месечината нè заспиваше во текот на ноќта.

Модерните времиња не оддалечија од природата и се изложуваме на светлина дури и во текот на ноќта. Вештачката светлина може негативно да влијае на здравјето на целото тело, а истражувањата покажаа дека дури и благата вештачка светлина за време на спиењето може да го оштети мозокот.

Вештачката светлина го зголемува нивото на хормоните на стрес во текот на ноќта, а честото изложување на вештачка светлина за време на спиењето го зголемува ризикот од хронично воспаление, отпорност на инсулин и кардиоваскуларни болести. Спиењето со вештачка светлина може да предизвика несоница и да предизвика хормонален дисбаланс, пишува „Centar zdravlja“.

Мелатонин е хормон неопходен за релаксација и сон, а вештачката светлина го нарушува ослободувањето на мелатонин. Тоа е мелатонин кој го намалува крвниот притисок, гликозата и температурата на телото. Сепак, ослободувањето на мелатонин драстично се намалува во присуство на светлина.

Научниците открија дека луѓето кои спијат со вештачка светлина имаат 50% помалку мелатонин во нивните тела. Токму поради оваа причина тие препорачуваат спиење во свежа, проветрена и темна просторија.

Многу побрзо ќе заспиете ако лежите во темна просторија, а ќе го намалите и ризикот од рак, срцеви заболувања, дијабетес тип 2 и несоница. Покрај тоа, наутро ќе се разбудите поодморени ако спиете во целосен мрак отколку ако спиете со вештачка светлина.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.