Игратa која е создадена од само еден програмер, е продадена во повеќе од 20 милиони копии

Објавено на 11 мај, 2022 во 11:20

Додека обожавателите со нетрпение го очекуваат објавувањето на следната игра на развивачот наречена ConcernedApe, многумина продолжуваат да ја купуваат неговата претходна игра: Stardew Valley.

Играта беше објавена во 2016 година, а со текот на времето стана подобра, а тоа се одрази на комерцијалниот успех на насловот. Долината Stardew досега има продадено повеќе од 20 милиони примероци.

Во текот на септември 2021 година, извештаите спомнаа дека Stardew Valley продаде 15 милиони копии, што беше импресивен резултат дури и тогаш, особено ако се знае дека играта главно ја развивала една личност.

Оттогаш, студиото на Ерик Бароне најави нова игра, наречена Haunted Chocolatier. Дури и најавата за новата игра имаше позитивно влијание врз продажбата на насловот Stardew Valley, кој беше продаден во преку 13 милиони копии само на компјутерската платформа.

Резултатот од вкупно повеќе од 20 милиони продадени копии, Stardew Valley ја прави една од најпродаваните игри. Насловот е продаден во повеќе од милион примероци само во првите два месеци.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.