Илон Маск ужива во бакнежи со робот додека стравовите за вештачката интелигенција растат (фото)

Објавено на 31 мај, 2023 во 14:54

Илон Маск повторно ги збунува луѓето, овој пат со слика на која изгледа како да се бакнува со робот за кој многумина шпекулираат дека би можела да биде неговата следна сопруга.

Сите се збунети од серијата слики на основачот и сопственик на „Тесла“ и „Спејс икс“ како позира со различни женски хуманоиди.

Сите тие се дизајнирани со вештачка интелигенција и ги имаат истите карактеристики и личности како жените.

Додека многумина мислеа дека Маск навистина се бакнува со робот, се покажа дека сликите се направени со помош на вештачка интелигенција (AI).

Фотографиите на Маск со неколку женски хуманоиди ги обиколија социјалните мрежи и наидоа на јавна осуда.

Извршниот директор на градежната компанија, Дејвид Марвен, ја објавил сликата и рекол:

„Илон Маск ја најавува идната сопруга, која е таа?

Марвен додал: „Тоа е првиот робот кој е произведен специјално дизајниран со вештачка интелигенција, со личност и карактеристики на жена за која сонува… што не може да се најде кај ниту еден нормален човек, бидејќи, се разбира, не постои нормална личност којa ги има сите потребни спецификации.

Излегува дека сликите не се реални и сите тие се создадени за да ги покажат опасностите што може да ги претставуваат сликите со вештачка интелигенција, како што објаснува Марвен.

„Особено откако компанијата ‘Тесла’ го објави првиот интегриран робот ‘Оптимус’“, додал тој.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.