„Инстаграм“ ќе ја проверува возраста со скенирање на фотографии

Објавено на 30 јуни, 2022 во 12:56

Инстаграм“ објави дека тестира нови опции за корисниците да ја потврдат нивната возраст на платформата, почнувајќи од луѓето во Америка, пренесува Си-ен-ен. 

Услугата за споделување фотографии во сопственост на „META“ соопшти дека тестира два нови начини за да се потврди возраста на лицето, покрај тоа што ќе им дозволи да го прикачат својот доказ за идентитет на интернет.

„Кога знаеме дали некој е тинејџер (13-17 години), му даваме искуства соодветни на возраста, како што се неисполнување на приватни сметки, спречување на несакани контакти од возрасни кои не ги познаваат и ограничување на опциите што огласувачите ги имаат да дојдат до нив со реклами“, рече Ерика Финкл, директорка за управување со податоци во Мета, во блог пост.

„Инстаграм“ соопшти дека соработувал со „Yoti“, компанија која е специјализирана за проверка на возраста преку Интернет за да се обезбеди приватност на корисниците.

Корисниците можат да прикачат видео селфи за да ја потврдат нивната возраст, по што технологијата на „Yoti“ ја проценува нивната возраст врз основа на карактеристиките на лицето. И „Мета“ и „Yoti“ ќе ја избришат сликата откако ќе се потврди возраста, објави „Инстаграм“.

Друга опција е луѓето да изберат тројца заеднички следбеници за да ја потврдат возраста на корисникот, а лицето кое гарантира мора да има најмалку 18 години.

Овој потег доаѓа откако компанијата го паузираше лансирањето на „Instagram Kids“ минатата година, откако доби критики и противење за проектот.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.