Кина ја планира својата прва потрага по планети погодни за живот

Објавено на 23 мај, 2022 во 11:07

Доколку успешно се спроведе, тоа ќе биде првата вселенска мисија специјално дизајнирана за откривање на населиви планети слични на Земјата околу блиската ѕвезда слична на Сонцето.

Кинеските научници предложија вселенски проект за истражување на универзумот преку вселенски телескоп за откривање на населиви планети слични на Земјата надвор од Сончевиот систем, на околу 32 светлосни години од нашата планета, пренесува Танјуг.

Проектот е наречен „Closeby Habitable Exoplanet Survey“ (CHES), јавува Кинеското меѓународно радио. Доколку успешно се спроведе, тоа ќе биде првата вселенска мисија специјално дизајнирана за откривање на населиви планети слични на Земјата околу блиската ѕвезда слична на Сонцето.

Истражувањето на планети погодни за живот надвор од Сончевиот систем е едно од клучните полиња на фундаментално истражување во астрономијата.

Откриени и потврдени повеќе од 5.000 егзопланети

„CHES треба да даде клучни одговори на прашањето дали сме сами во универзумот, како и како планетите можат да станат лулка на животот“, рече Џи Џиангхуи, професор на Пурпурната планинска опсерваторија на Кинеската академија на науките и директор. истражувач во CHES..

Џи изјави дека досега се откриени и потврдени повеќе од 5.000 егзопланети, вклучително и околу 50 планети слични на Земјата во зоната погодна за живеење, но повеќето од нив се стотици светлосни години оддалечени од Земјата.

„Откривањето на блиските светови погодни за живот ќе биде голем напредок за човештвото и исто така ќе им помогне на луѓето да го прошират нашиот животен простор во иднина“, додаде Џи.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.