Меѓународната вселенска станица накратко дестабилизирана

Објавено на 30 јули, 2021 во 15:14

Меѓународната вселенска станица беше на кратко дестабилизирана, кога млазниот погон на новопристигнатиот руски истражувачки модул „Наука“ ненамерно започнало неколку часа по неговото слетување.

Според извештајот на американската вселенска агенција НАСА, седум члена на екипажот на станицата, двајца руски и тројца астронаути на НАСА, како и јапонски и европски астронаут за вселенска агенција од Франција, во ниту еден момент не биле во опасност, пренесува Ројтерс .

НАСА на Твитер соопшти дека моторите на модулот започнале неочекувано да се стартуваат вчера во 12:45 часот, со што станицата се поместувала за 45 степени од позиција, а комуникацијата со екипажот била прекината неколку минути за време на инцидентот, но тие навистина не почувствувале никакво движење додека вселенската станица се навалила половина степен во секунда додека тимовите на Земјата не успеале да ја вратат контролата со активирање на потиснувачот на вториот модул.

Моторите на „Наука“ на крајот биле исклучени, вселенската станица била стабилизирана и нејзината ориентација била вратена во нормала, а истрагата за причините за овој инцидент е во тек, соопшти НАСА.

Овој инцидент ги принуди НАСА и Боинг да го одложат пробниот лет на вселенското летало „Старлајнер“ за МВС, што беше закажано за денеска, барем до 3 август.

По 14 години чекање на Земјата и осум дена орбитален лет, рускиот повеќенаменски лабораториски модул „Наука“ вчера слета со Меѓународната вселенска станица.

„Наука“ е првиот руски сегмент испратен до станицата во последните 11 години, а пред него, во 2010 година, беше лансиран мал истражувачки модул „Lighting“.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.