Може ли кофеинот да ви помогне да изгубите тежина?

Објавено на 23 јули, 2021 во 12:56

Ако се прашувавте дали кафето може да ви помогне да изгубите тежина – имате право. Кетрин Зерацки од клиниката Мајо објасни како е можно тоа.

Кафето овозможува слабеење затоа што го потиснува апетитот

Не велиме дека запирањето на јадење е најздравиот начин на кој можете да изгубите тежина, но може да откриете дека малку „гаснење“ на апетитот ќе ви помогне да избегнете прејадување за време на оброците.

Кофеинот помага во согорувањето на калориите

На сите им е потребна кратка пауза во текот на денот. Благодарение на влијанието кое кафето го има врз процесите во организмот, може да ви помогне да го одржувате активниот метаболизам.

Кафето делува како стимуланс

Зерацки објаснува дека кофеинот делува како стимуланс што може да ви помогне поефикасно да согорувате калории. Иако ова може да ве поттикне да испиете неколку шолји кафе повеќе, добро е сепак да се консултирате со лекар. Особено ако имате какви било здравствени проблеми.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.