Не сите модели на телефони од понеделник ќе можат да ја користат апликацијата WhatsApp

Објавено на 28 октомври, 2021 во 14:01

Популарната апликација за пораки и содржина WhatsApp потврди дека некои телефони со Android ќе го изгубат пристапот до апликацијата, од 1 ноември. Моделите на телефони што го губат пристапот од 1 ноември се:

Apple: iPhone 6, iPhone 6s plus, iPhone SE.

LG: Lucid 2, Optimus F7, Optimus F5, Optimus L3 II, Dual Optimus L5, Najbolji L5 II, Optimus L5, Dual Best L3 II, Optimus L7, Optimus L7, Dual Best L7 II, Optimus F6, Enact Optimus F3, Najbolji L4 II, Najbolji L2 II, Optimus Nitro HD, Optimus 4X HD и Optimus F3Q.

Huawei: Ascend G740, Ascend Mate, Ascend D Quad XL, Ascend D1 Quad XL, Ascend P1 S и Ascend D2.

Samsung: Galaxy Trend Lite, Galaxy Trend II, Galaxy SII, Galaxy S3, mini Galaxy Xcover 2, Galaxy Core и Galaxy Ace 2.

ZTE V956: Grand X Quad V987 и Grand Memo.

Останати: Alcatel, Archos 53 Platinum, HTC Desire 500, Caterpillar Cat B15, Wiko Cink Five i Wiko Darknight, Lenovo A820 UMi X2, Run F1, THL W8.

Според провајдерите на апликации: „WhatsApp ќе ја прекине поддршката за телефони со Android 4.0.4 или порано од 1 ноември 2021 година.

„Препорачуваме да се префрлите на компатибилен уред или да ја зачувате историјата на разговор пред тој датум“.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.