Недостаток на витамин Б12: предупредувачки знак што може да се појави кога ќе се разбудите

Објавено на 1 септември, 2022 во 15:07

Витамините и минералите играат важна улога во одржување на нивото на енергија и намалување на ризикот од разни болести. Тие помагаат во неколку телесни функции како што се помагање во борбата против инфекции, зајакнување на коските, забрзување на зараснувањето на раните и регулирање на хормоните.

Меѓутоа, недостатокот на кој било есенцијален витамин или минерал може да го наруши функционирањето на нашето тело и да предизвика неколку здравствени проблеми.

Зошто е важен витаминот Б12?

Витаминот Б12 е суштинска хранлива материја која има многу основни функции во вашето тело. Тоа е витамин растворлив во вода, кој помага да ги одржувате вашите нерви здрави, а исто така го олеснува производството на црвени крвни зрнца. Сепак, недостатокот на витамин Б12 може да доведе до неколку компликации и различни симптоми.

Внимавајте на овој предупредувачки знак кога ќе се разбудите

Според податоците од истражувањето објавени во British Journal of Nursing, во кое учествувале околу илјада пациенти, оние на кои им бил дијагностициран недостаток на витамин Б12 пријавиле широк спектар на симптоми, а заморот е најчест од сите. Утврдено е дека 96 отсто од испитаниците пријавиле „невообичаен замор“.

Според експертите, заморот е еден од примарните знаци на недостаток на Б12, кој може да биде поприсутен кога ќе се разбудите. Недостатокот на витамин Б12 може постепено да се развива, но може да се влоши доколку не се лекува на време. Некои од почестите симптоми покрај замор вклучуваат:

– Скратен здив

– Главоболки и вртоглавица

– Бледа кожа

– чукање на срцето

– Проблеми со гастроинтестиналниот тракт

– Тешкотии во концентрацијата

Начини за добивање доволни количини на витамин Б12

Витаминот Б12 не може да се создаде природно во телото, па затоа мора да го добивате од вистинската храна.

Некои од најдобрите извори на витамин Б12 вклучуваат говедско, свинско, шунка, живина, јагнешко месо, школки, ракови, млечни производи како што се млеко, сирење и јогурт и јајца. Збогатените житарки, исто така, можат да ви обезбедат доволно нивоа на оваа витална хранлива материја.

Веганите и вегетаријанците можат да се консултираат со своите лекари и нутриционисти и да разговараат за соодветните алтернативи за дополнување, пишува TimesofIndia.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.