Нови ажурирања на Instagram

Објавено на 17 февруари, 2022 во 10:26

Новото ажурирање на Instagram го исфрли испраќањето директни пораки (DM) како реакција на „story“ (приказната).

Со новото ажурирање, корисниците можат да реагираат на нечија приказна без да му испратат DM. Новата функција се вика „Ми се допаѓа приватна приказна“. Новата функција целосно го менува начинот на кој комуницираме со приказните на другите луѓе.

Новиот систем за реакции на приказната ќе работи на сосема поинаков начин. Досега кога реагиравме на нечија приказна, корисникот добиваше DM од нас. Додека новиот интерфејс прикажува икона на срце додека ја гледа самата приказна.

Ако ја допрете, другиот добива известување како во случај на нов коментар или следбеник, а не директна порака како што беше случајот досега.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.