Останувате без батерија на телефонот? Ова се најголемите потрошувачи!

Објавено на 27 септември, 2021 во 10:48

Батеријата на мобилен телефон не трае 24 часа, и покрај уверувањата на производителот дека може да трае и до неколку дена. Ова може да биде случај ако беа исклучени некои од најинтензивните енергетски опции на вашиот телефон.

Екран

Екранот троши повеќе електрична енергија од која било друга компонента на паметниот телефон.

Камери

Камерите ја трошат батеријата на неколку начини, но повеќето паѓаат на употреба на процесори и екрани. Поновите модели вклучуваат пост-обработка на фотографии, што дополнително троши ресурси на процесорот. Снимањето видео е исто така интензивен потрошувач, особено ако е во 4K резолуција.

Резолуција

Колку е поголем екранот, толку повеќе електрична енергија ќе користи. Истото важи и за резолуцијата на екранот, бидејќи повисоката резолуција е поголема за процесорот и ќе користи повеќе енергија од батеријата. На електричната енергија влијае и осветленоста на екранот, како и брзината на освежување на екранот, што создава оптоварување на процесот.

Безжична врска

Сигнал за телефонска врска, мобилен интернет, WiFi, Bluetooth, GPS се едни од најчестите безжични опции што паметниот телефон речиси сигурно ги користи цело време, барем една од нив.

Пасивни апликации

Апликациите што се активни дури и кога екранот е исклучен, претставуваат посебен проблем за процесорот, а со тоа и за батеријата на мобилниот телефон. Меѓу нив има апликации за музика, временска прогноза, апликации за фитнес и слично.

Активни апликации

Апликациите што користат GPS, камера, големи количини на податоци и постојано на екранот се меѓу најголемите потрошувачи на батеријата. Игрите се наоѓаат на списокот на најуништувачки апликации за батерии, бидејќи тие ги вчитуваат процесорот и графичкиот чип, вештачката интелигенција, екранот и звучникот.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.