Претставен прототип за „најеколошкото патно возило“ во светот

Објавено на 3 октомври, 2022 во 14:22

Германскиот вселенски центар (DLR) и компанијата HWA претставија прототип за кој тврдат дека е најеколошкото патно возило во светот.

Аеродинамичниот електричен седан наречен ZEDU-1 треба да ја преземе таа титула. За разлика од другите автомобили, тој треба да испушта значително помалку прашина од сопирачките и честички од гумите кои се создаваат од триење со асфалтната површина.

Првото е овозможено со нов тип на мултидиск електрична сопирачка, која е интегрирана во електричниот мотор наместо во тркалата. Сопирачката со магнетна индукција обезбедува дополнително забавување.

Освен тоа, научниците целосно ги покриле и аеродинамички ги оптимизирале тркалата, така што микрочестичките од гумите се вшмукуваат во системот за филтрирање со помош на правосмукалка – слично на правосмукалката.

Емисиите на овие честички треба целосно да се неутрализираат до брзина од 50 km/h, а при поголеми брзини од 70 до 80 проценти. И двете технологии сега треба дополнително да се развиваат заедно со индустријата, така што еден ден ќе бидат во сериско производство.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.