Русија го казни WhatsApp со 298 илјади долари

Објавено на 28 јули, 2022 во 13:33

Рускиот суд денеска изрече казна од 18 милиони рубљи (298.507 долари) на услугата за пораки WhatsApp, која е во сопственост на Меtа, објави агенцијата ТАСС.

Казната е изречена затоа што WhatsApp наводно не успеал да ја локализира својата база на податоци за корисници на руска територија.

Руската агенција потсетува дека за сличен прекршок претходно била казнета и компанијата Snap, сопственик на услугата Snapchat.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.