Вулкан веќе пет недели го уништува шпанскиот остров Ла Палма (ВИДЕО)

Објавено на 26 октомври, 2021 во 09:55

Вулканот, кој еруптира на шпанскиот остров Ла Палма пред пет недели, станува се поактивен, потврдија официјални лица.

Делумниот колапс на кратерот на вулканот предизвика нова река од лава, која сега ги зафаќа областите на островот кои претходно беа недопрени.

Институтот за вулканологија на Канарските Острови го опиша феноменот како „огромна фонтана од лава“.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.