Може ли да се забрза растот на косата ?

Објавено на 12 јануари, 2016 во 07:53

Може ли навистина да se забрза растот на косата? За жал, одговорот е не, затоа што тоа е генетска предиспозиција. Но, несоодветниот третман може и да го забави растот на косата. Значи еве неколку од нашите совети.

Исхраната е многу важен фактор за секој процес на растење и треба да биде во рамнотежа, полно со витамини и минерали неопходни за здравјето на косата. Најдобри производи за раст на косата се мрсни видови на риба, ореви, зеленчук и овошје, и млечни производи.

Ако ви е тешко да следите балансирана исхрана, обидете се со витамински таблети за жени. Таквите комплекси на витамини и минерали, ги содржат сите витамини и минерали кои се важни за здравјето на косата, ноктите и забите. Можете да  користите органски шампони, кој ќе бидат поздрави и попријатни за вашето теме.

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.