Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

hranabelidrobov fin

Сите знаеме дека пушењето е штетно и дека може долгорочно да ги уништи белите дробови, што го зголемува ризикот од рак на белите дробови. Доколку не можете да ги оставите цигарите или барем да го намалете пушењето, секако би требало да водите повеќе сметка за начинот на исхрана.

Усвојувањето на редовни здрави животни навики, вежбање и здрава исхрана ќе ви олесне не само на вас туку и на дишењето и ќе ја намали кашлицата.

Грејпфрут

Косумирање на еден до четири грејпфрути дневно го намлува ризикот од рак на респираторните органи.

Бразилски ореви
Бразилските оревчиња се полни со соли и витамин Е. тие го намалуваат ризикот од рак на белите дробови.

Лук
Антиоксидантите од лукот ги чистат белите дробови од токсини предизивикани со пушењето.

Вода
Пушачите би требало да пијат осум чаши вода дневно.

Сок од моркови
Препорака е да се консумира 300 мл сок од моркови за време на појадокот. Сокот од моркови помага при алкализирање на организмот.

Ѓумбир
Ѓумбирот ја отстранува насобраната слуз која настанува со консумирање на млечни производи, пченица и соја. Исто така, содржи и антиоксиданси кои ќе ги отстранат токсините предизвикани со пушењето.

Чај од билки
Чајот од билки ќе ги поттикне цревата да се исчистат од токсините.

Сок од брусница
Се препорачува пушачите секој ден да испијат 400 мл сок од брусница пред спиење. Овој сок ги елиминира бактериите во белите дробови кои предизвикуваат инфекции.

Сок од ананас
Консумирање на 300 мл цеден сок од ананас му помага на респираторниот систем бидејќи содржи корисни антиоксиданси.

Топла вода и лимон
Исцедите два лимони во топл вода и испијте ги наутро на празен желудник.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново