Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

nikulci fin

 

Цветовите од брокула се омилена супер храна, но помалку е познато дека изобилие од нутриенти можеме да добиеме од никулците на брокулата. Покрај тоа, тие содржат уште поголема концентрација на корисното соединение сулфорафан, кое го зајакнува имунитетот, варењето и кардиоваскуларниот систем, а има и сѐ повеќе научни докази дека го спречуваат развојот на малигни заболувања.

За разлика од благиот вкус на цветовите од брокула, никулците се попикантни и се одличен додаток во сендвичите, салатите и намазите какона примерот, во хумус. Ако ги додадете во пржени или готвени, направете го тоа на самиот крај од подготовката, за да ги задржите хранливите материи и крцкавата текстура.

Важно е никулците добро да се џвакаат за притоа да ги ослободат ензимите кои го активираат сулфорафанот.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново